امام رضا
اللهم عجل لولیک الفرج

و ماذا یقول الناس فی مدح من أتت مدائحه الغـراء فـی محــكم الـذكر
چه می‌توان گفت در مدح شخصیتی كه مدح و منقبت بلندش در قرآن كریم آمده است. سكوت معنی‌دار فصحا و بلغا و علما و حكما و عرفا و اولیاء از ذكر مناقب امام امیرالمؤمنین علیه السلام برادر رسول خدا، همسر فاطمه زهرا، داناترین مردم، كسی كه در خداشناسی و عبادت پس از پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله برترین شخصیت است، گویاتر از مدیحت‌سرایی و ذكر فضائل و مناقب و مراتب رفیع و مقامات والا و حضور شكوهمند او در صحنه‌های مختلف و معجزات آشكار و عجائب زندگی اوست.
از این رو اعتراف به عجز در پیشگاه مقدس و با عظمت آن حضرت برای همگان بهتر است. سَروری كه رسول خدا صلی الله علیه و آله در خطابی درباره‌اش فرمود: اگر انسان‌ها نویسنده و پریان حسابگر شوند، نمی‌توانند فضائلت را بنگارند.

امیرالمؤمنین علیه السلام شخصیتی است كه خداوند متعال فضائلی غیر قابل شمارش برایش قرار داد. فرزانه‌ای كه پروردگار سبحان در شب معراج با پیامبرش با صدای دلربای حضرت علی علیه السلام تكلم كرد.
همو كه بعضی اصحاب در فراوانی فضائلش گفته‌اند: علی سوابق درخشانی دارد كه اگر سابقه‌ای از آن را بین همه آفریدگان توزیع كنند همه به خیر می‌رسند.
آن حضرت، بزرگ ترین نشانه خدای متعال و علم و قدرت و سائر صفات برجسته اوست و در عالم امكان مانندی جز پسر عمش رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم ندارد. همو كه حضرت رسول صلی الله علیه و آله حامی بی‌نظیر او بود. آن سَرور اسوه جانفشانی و در نصرت حق و اقامه عدل، یگانه و در اعلاء كلمهالله فوق العاده بود. با ضعفا ترّحم و با فقرا مواساتی عظیم داشت. از خدای متعال خوفی فراوان بر دل داشت. و افصح و ابلغ همگان بود و در خوراك و پوشاك و در تمامی احوال و افعال با عظمت بود.
بلند مرتبه است خدای علی مرتبه عظیم، آفریننده چنین انسانی و ودیعت گذارنده این عظمت‌ها و كمالات در این آفریننده.
بزرگ است خدایی كه چنین انسانی در مقابل عظمتش كُرنش می‌كند و در مقابل جلال و جبروت و سلطنتش خود را كوچك می‌داند و از كبریایی‌اش خائف و ترسان است و در مقابل ذات پاكش به عجز و فقر اعتراف دارد. و اوست كسی كه گفت: الهی كفی لی عزّا أن اكون لك عبداً، و كفی لی فخراً أن تكون لی ربّاً؛ خدای من همین عزت مرا بس كه بنده تو باشم و برای من افتخار همین بس كه تو خدای منی.
اوست ممسوس در ذات حق، و بسیار گریان از خشیت الهی و مجاهد در راه خدا. اوست صراط مستقیم و عروة الوثقی و حبل الله متین، و میزان اعمال، و تقسیم‌گر بهشت و دوزخ، و دست باز خداوندی و دیده بینای حق و حجت بالغه‌اش.
حضرت امیر علیه السلام در نامه‌ای كه به معاویه نوشت فرمود:
فانا صنائع ربنا و الناس بعد صنائع لنا؛ ما ساخته و تریبت یافته مستقیم پروردگاریم و مردم تربیت شده ما هستند.
ابن ابی الحدید در ذیل آن می‌نویسد: این سخن بزرگ و برترین سخن است و معنایش سرآمد معانی، و ساخته و پرداخته خداوندگاری كه خدایش صانع اوست و منزلتش را رفیع و سرآمد مصنوعات نمود.
حضرت می‌فرماید: احدی از انسان‌ها بر ما نعمت ندارد، تنها خداست كه بر ما نعمت داده است. بین ما و بین او واسطه‌ای در كار نیست. دیگران به وسیله ما تربیت شده‌اند و ما واسطه بین خدا و آنان هستیم و این مقام بلندی است. ظاهرش این است كه شنیدی، و باطنش آن است كه آنان بندگان خدا هستند و مردم بنده آنان.
و از سوی دیگر صاحب این مفاخر عظیم را می‌بینیم كه از خوف خدا چون مارگزیده به خود می‌پیچد!
و آن گونه كه بعضی از یارانش (ضرار پسر حمزه ضبابی) او را توصیف كرده دارای چشمی گریان، و متفكر بود وقتی با خود خلوت می‌كرد به محاسبه نفس می‌پرداخت.
و می‌گفت: آه از كمی زاد و توشه و دوری راه و كمی انس، علی را با نعمت‌های فناپذیر و لذت‌های زودگذر چه كار؟
و می‌فرمود: بدان كه امام شما از دنیای خود به دو پاره تن پوش و از خوردنی‌هایش به دو قرص نان، بسنده كرده است به خدا قسم! از دنیایتان شمش طلایی، و از غنایمش ثروتی نیندوخته‌ام و حتی این پیراهنی كه پوشیده ام را از تن‌پوش دیگری فراهم نكرده‌ام.
چه بگوییم از نفس پیامبر كه رسول خدا صلی الله علیه و آله درباره‌اش فرموده بود: تو می‌شنوی آنچه من می‌شنوم و می‌بینی آنچه من می‌بینم جز آن‌كه تو نبی نیستی.
از این رو آنچه ما درباره امیر المؤمنین و مولی الموحدین می‌گوییم چون قطره‌ای است در مقابل دریا و ذره‌ای است در مقابل خورشید. پس عقول جهانیان و زبان ستایش‌گران، كوچك‌تر و نارساتر از آن است كه حق این امام همام را ادا كند.
این مقاله از حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در مقدمه "قبس من مناقب امیر المؤمنین‌علیه‌السلام" می‌باشد.


طبقه بندی: امام علی (ع)،
[ دوشنبه 31 مرداد 1390 ] [ 01:30 ب.ظ ] [ Reza Siyadati ]
درباره وبلاگ

اَللّهُمَ صَلِّ عَلی علی بن مُوسَی الِّرِضاالمَرُتَضی اَلاِمامِ التَّقیِّ النَّقیِّ وَ حُجَتِکَ عَلی مَن فَوقَ الاَرضِ وَ مَن تَحتَ الثَّری اَلصِدّیقِ الشَّهیدِ صَلاةً کَثیرَةً تآمَّةً زاکِیَةً مُتَواصِلَةً مِتَواتِرَةً مُتَرادِفَةًکَاَفضَلِ ما صَلَّیتَ عَلی اَحَدٍ مِن اَولیائِکَ
(التماس دعا)
دنیا هنوز تشنه یک جرعه سیب توست
چشمش پی اجابت امن یجیب توست
لطفت نصیب هر دو جهان شد عجیب نیست
توآشناترینی و غربت نصیب توست !
دعای امام رضا برای فرزندش مهدی:
بارالها
اورا قائم منتظر قرار ده و او را با یاری قدرتمند و پیروزی نزدیک توانا کن،و او را وارث غرب و شرق جهان که برکتشان دادی قرار ده سنت پیامبرت را به او زنده کن تا هیچ حقی را به خاطر ترس از مخلوقی پنهان ندارد.یاورش را نیرو ده،ودشمنش را خوار،و هرکه با او بستیزد و مکر کند نابودکن
با سلام خدمت دوستان وهمراهان عزیزخوش آمدید.
از شما همراهان ودوستان خوب وشیفته آقا امام رضا خواهشمندم با ارائه نظرات خود مرا در رفع عیوب این وبلاگ یاری کنید.
لینکستان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات