امام رضا
اللهم عجل لولیک الفرج

حمد و سپاس خداوندى راست كه از رحمتش ناامید نیستیم و از عبادت و فرمانش سرپیچى نمى‏كنیم آن خداوندى كه به امرش آسمان‌ها به ریاست و زمین‏ها برجاست و كوه‌هاى بلند ثابت و برقرار است و بادهاى آبستن‏كننده را جریان داده و ابرها را در فضاى آسمان روان ساخته صاحب بركت است پروردگار عالمیان خداوندی است قادر و توانا. آنان كه عزت مى‏طلبند براى او ذلیلند و كسانى كه بزرگى می‌كنند براى او خار و حقیرند و دانشوران در برابر او پستى جویند و سپاسگزاریم او را به‌آن سپاسى كه خود بر نفس اقدس خود فرموده و آن‌كه او سزاوار است و از او یارى جسته و بخشش مى‏طلبیم گواهى دهیم به این كه خدائى بجز او نیست؛ یگانه است و شریك ندارد. می‌داند آن چه پنهان در سینه‏ها است و آن چه نهان در دریاها است و آن چه پوشیده در راه‌ها است و آن چه ناتمام در رحم‌ها است و زیاد می‌كند و هر چیز در نزدش بمقدار معین است. تاریكی‌ها چیزى را از او نپوشاند و عیبى از او پوشیده نماند.

نیست برگى یا دانه‏اى كه در تاریكى زمین بیافتد مگر آن‌كه او می‌داند و هیچ تر و خشكى نیست مگر آن‌كه در كتاب آشكار او موجود است. از خداوند طلب هدایت می‌نمائیم كه ما را هدایت كند و به خداوند پناه مى‏بریم از گمراهى و راه بد و گواهى دهیم به این كه محمد صلّى الله علیه و آله بنده و فرستاده و پیغمبر اوست كه بسوى همه مردم فرستاده شده و نگهدار وحى او است و آن حضرت تبلیغ رسالت فرموده و با پشت‏كنند‏گان بحق جهاد نموده و بندگى خدا كرده تا به رحمت حق واصل گردیده. درود بى‏پایان خدا بر او و بر آل او باد بندگان خدا! سفارش می‌كنم به شما به ترس از خداوندى كه نعمت‌هاى او ثابت و رحمت او مفقود نگردد. بندگان بى‏نیاز از او نیستند و عمل و كردار بندگان پاداش و جزاى نعمت‌هاى او نیست. آن خدائى كه ترغیب و تحریص در تحصیل امر آخرت و ترك دنیا فرموده و از نافرمانى و معصیت بر حذر داشته و به بقاء خود قبول عزت فرموده و قبول یگانگى نمود به عزت و بها و پایان امر آفریده‏شدگان را به مرگ قرار داد كه او راه گذشتگان است و به پیشانى آنان بسته شده و بر گردنشان ملازم گشته رسیدن به فرارى او را عاجز و خسته نمی‌كند دور و نزدیك از او فوت نشود هر لذتى را او منهدم سازد و هر طراوتى را او بر طرف نماید بندگان خدا دنیا منزل گهى است كه خداوند براى اهل آن نابودى خواسته و كوچ كردن از آن خانه را مقدر فرموده هر چه در این دنیا است تمام‏شدنى است و هر كه در این دنیا است مردنى است و این دنیا شیرین است و سبزه‏زاری است با صفا و خوشنما كه براى طلب‏كنند‏گان زینت یافته و به قلب مایل‏شوند‏گان چسبیده و طمع‏كننده او را پاكیزه و خوشبو شمرد و جمع می‌كند او را خائف و ترسان از ترس فقر. پس خدا شما را رحمت كند. بار بندید از این دنیا به نیكوترین توشه كه در نزد شما است و برداشت نكنید از دنیا براى دنیا مگر به‌قدر كفاف و مانند مسافرى باشید كه در فرودگاهى فرود آمده و به بهره‏بردارى از او به‌كمتر سایه‏اى قناعت كرده، سپس بدنبال كار خود رود. چشم نیاندازید به‌آن چه اهل دنیا و ثروتمندان از دنیا برداشت كرده‏اند، زیرا نداشتن ثروت در دنیا سبك‏تر است براى حساب آخرت و نزدیك‏تر است به نجات در قیامت. آگاه شوید كه دنیا برگشته و پشت نموده و اعلان وداع كرده است و آخرت روى آورده و اعلام ورود كرد و بدانید كه امروز روز مضمار است (یعنى تربیت اسب) و فردا روز مسابقه بدانید كه هر كس سبقت گرفت و پیش تاخت به بهشت خواهد رسید و هر كه عقب ماند به‌دوزخ وارد مى‏شود. آیا نیست كسى كه پیش از هجوم مرگ از خطا و كردار ناشایست خود توبه كند؟ آیا نیست كسى كه براى روز نیازمندى و سختى خود عمل نیكى بجاى آورد؟ خداوند ما و شما را قرار دهد از كسانى كه از وى می‌ترسند و امیدوار به ثواب او باشند. بدانید كه امروز روزی است كه خدا براى شما عید قرار داده و شما را اهل آن نموده است. پس به یاد خدا باشید تا خدا هم شما را یاد كند و او را بخوانید تا اجابت كند و از او بخشش طلبید تا شما را ببخشد و فطره خود را بپردازید كه آن سنت و روش پیغمبر شما است و واجبى است از واجبات پروردگارتان.
پس باید هر كدام از شما فطره خود را خارج كند از پاكیزه‏ترین درآمد خود تا آن‌كه موجب پاكى نفس وى گردد و یك دیگر را یارى كنید به كارهاى نیك و پرهیزگارى و واجبات خدا را در آن چه شما را به آن امر كرده بجاى آورید كه آن واجبات بپاداشتن نماز است و اداى زكات و روزه ماه رمضان و حج بیت الله الحرام و امر بمعروف و نهى از منكر و نیكى نمودن به زنان خود و به كنیزان و غلامان مى‏باشد و بپرهیزید از آن چه شما را نهى فرموده و فرمان برید او را در باز ایستادن از منهیات و آن دورى جستن از نسبت زنا دادن به زنان پاكدامن و كارهاى زشت و شراب خوارى و كم فروشى و كمى در وزن و كیل و گواهى به دروغ و فرار از جهاد خداوند ما و شما را نگهدارد از نافرمانى خود به سبب پرهیزگارى و قرار دهد آخرت را براى ما و شما بهتر از این دنیا.
منبع: نهج البلاغة، خطبه51


طبقه بندی: ماه رمضان، امام علی (ع)،
[ سه شنبه 8 شهریور 1390 ] [ 12:00 ب.ظ ] [ Reza Siyadati ]
درباره وبلاگ

اَللّهُمَ صَلِّ عَلی علی بن مُوسَی الِّرِضاالمَرُتَضی اَلاِمامِ التَّقیِّ النَّقیِّ وَ حُجَتِکَ عَلی مَن فَوقَ الاَرضِ وَ مَن تَحتَ الثَّری اَلصِدّیقِ الشَّهیدِ صَلاةً کَثیرَةً تآمَّةً زاکِیَةً مُتَواصِلَةً مِتَواتِرَةً مُتَرادِفَةًکَاَفضَلِ ما صَلَّیتَ عَلی اَحَدٍ مِن اَولیائِکَ
(التماس دعا)
دنیا هنوز تشنه یک جرعه سیب توست
چشمش پی اجابت امن یجیب توست
لطفت نصیب هر دو جهان شد عجیب نیست
توآشناترینی و غربت نصیب توست !
دعای امام رضا برای فرزندش مهدی:
بارالها
اورا قائم منتظر قرار ده و او را با یاری قدرتمند و پیروزی نزدیک توانا کن،و او را وارث غرب و شرق جهان که برکتشان دادی قرار ده سنت پیامبرت را به او زنده کن تا هیچ حقی را به خاطر ترس از مخلوقی پنهان ندارد.یاورش را نیرو ده،ودشمنش را خوار،و هرکه با او بستیزد و مکر کند نابودکن
با سلام خدمت دوستان وهمراهان عزیزخوش آمدید.
از شما همراهان ودوستان خوب وشیفته آقا امام رضا خواهشمندم با ارائه نظرات خود مرا در رفع عیوب این وبلاگ یاری کنید.
لینکستان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات