امام رضا
اللهم عجل لولیک الفرج

بقیع

بقیع، نام سرزمینی است در مدینه كه به دستور رسول خدا (صلی‌الله علیه و آله وسلم) به قبرستانی برای مسلمانان تبدیل ‌شد و نخستین كسی كه در آن‌جا به توصیه ی رسول خدا(صلی ‌الله ‌علیه‌ و ‌آله) دفن‌شد، «عثمان بن مظعون»، از دوستان نزدیك پیامبر(صلی‌الله‌ علیه ‌و ‌آله) و امیرالمؤمنین حضرت علی(علیه ‌السلام) بود؛ كسی كه حضرت علی(علیه‌ السلام) در سخنان خود او را بسیار یاد ‌می‌كرد و از روی علاقه‌اش به وی، نام یكی از فرزندانش را عثمان نهاد.

بقیع، قبرستانی است مورد احترام همه‌ی فرقه‌های اسلامی و اكنون در چند قدمی حرم پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) قراردارد؛ رسول خدا برخی از شهدای احد و نیز فرزندش «ابراهیم» را در آن جا دفن‌كرد و به این ترتیب بر قداست آن افزود. بعدها عثمان بن‌عفان در قبرستان یهودی‌های مدینه به اسم «حس كوكب» دفن‌شد، اما معاویه بقیع را به ‌قدری گسترده‌ ساخت كه قبر عثمان در بقیع قرار‌گیرد.

بقیع هم‌ اینك مدفن 4 امام شیعه، امام حسن مجتبی(علیه ‌السلام)، امام سجاد(علیه ‌السلام)، امام باقر(علیه‌ السلام) و امام صادق(علیه‌ السلام) است؛ همچنین قبر بیش تر زنان پیامبر(صلی ‌الله ‌علیه ‌و ‌آله) و نیز عباس عموی پیامبر(صلی‌ الله‌ علیه ‌و ‌آله) و فاطمه بنت اسد، مادر امام علی(علیه‌ السلام) و برخی دیگر از بزرگان در این مكان شریف قراردارد.

دست ناپیدای وهابیت - نگاهی به پیشینه تاریخی این فرقه

پیشوای نهضت وهابیت، «محمد بن‌عبدالوهاب نجدی» (1115-1201/1703-1782) نام‌ دارد و باید گفت نام وهابیت را مخالفان به آن‌ها داده‌اند، در حالی‌ كه پیروان این فرقه، خود را «الموحدون» و مذهب خود را «محمدیة» نامیده‌اند، این گروه خود را فرقه‌ای سنی و پیرو مذهب «احمد بن‌حنبل» می‌دانند.

عقاید:

1- هر چیزی كه بجز خدای تعالی مورد عبادت قرارگیرد، خطاست و هركس این چیزها را عبادت ‌كند، سزاوار مرگ است.

2- جماعت زیادی از مسلمانان موحد نیستند، زیرا می‌كوشند تا عنایت خدا را با زیارت قبور اولیا به‌ دست آورند، بنابراین مشركند.

3- ذكر نام پیامبر، ولی، یا فرشته‌ای در نماز شرك است.

4- اگر غیر از خدا از كسی شفاعت جویند، كفر است.

5- هركسی برای رواشدن حاجات خود از غیر خدا یاری بخواهد، كافر است.

6- علمی كه مبتنی بر قرآن مجید، سنت پیامبر و استنباط‌ های ضروری عقل نباشد، كفر است.

7- انكار قدر(قدرت‌داشتن انسان بر انجام كارها) در همه ی افعال به‌ معنی الحاد و بدعت است.

8- تفسیر قرآن بر پایه ی تأویل، كفر است.

وهابیان، ساختن گنبد و ضریح و بقعه و ... بر روی قبور را حرام و تخریب آن را واجب ‌می‌دانند كه در این مسأله پیرو پیشوای خود، «ابن تیمیه» و شاگرد او «ابن‌جوزیه» هستند؛ از این ‌رو آنان طی چند قرن اخیر، تا آن جایی كه ‌توانسته‌اند مشاهد و زیارتگاه‌ها را ویران‌كردند و حتی قبور ائمه ی بقیع و قبر امام حسین(علیه‌السلام) را نیز استثنا‌ نكرده ا‌ند.

آنان ساختن آرامگاه بر روی قبور را نوعی شرك و كفر می‌پندارند، هرچند كه وهابیان برای اثبات این باور خود راهی جز استفاده از تهدید و خشونت ندارند، اما باید دانست آن‌ها همواره برای تخریب مراقد ائمه ی اطهار از عراق و شام تا جنوب دریای سرخ و غرب و شرق جهان اسلام تلاش‌كرده‌اند.

كینه ی وهابیت برای تمامی مسلمانان به‌ ویژه شیعیان نامی آشناست؛ چراكه وهابیان سعودی همواره برای انهدام وتخریب قبور ائمه و اهل‌بیت پیامبر(صلی ‌الله ‌علیه‌ و ‌آله) تلاش‌كرده‌اند و در این میان آثار دینی بی‌شمار شهرهای مكه و مدینه، اماكن زیارتی این شهرها بیش از دیگر اماكن در معرض اعمال نابخردانه ی سردمداران وهابی قرار‌گرفته ‌است و آنان در واقع با تخریب بقیع، احساسات مسلمانان را جریحه ‌دار و برای جدا كردن مسلمانان از میراث درخشان اسلامی خود تلاش‌كرده‌اند.

می‌توان گفت تخریب بقیع و قبور مطهر ذریه ی رسول خدا(صلی‌ الله‌ علیه ‌و ‌آله)، اهل‌بیت پیامبر(صلی ‌الله ‌علیه‌ و ‌آله) و بهترین صحابه و خاندان ایشان از جنایت‌های نابخشودنی سعودی‌های وهابی در طول تاریخ است كه تاكنون دوبار قلب شیعیان و عاشقان ائمه ی اطهار را جریحه ‌دار و احساسات آنان را برانگیخته ‌است.

نخستین تخریب قبور ائمه بقیع

نخستین تخریب قبور مطهر ائمه ی بقیع به دست وهابیان سعودی در سال 1220 هجری یعنی زمان سقوط دولت اول سعودی‌‌ها توسط حكومت عثمانی روی ‌داد، پس از این واقعه ی تاریخی - اسلامی با سرمایه ‌گذاری مسلمانان شیعه و به‌ كاربردن امكانات ویژه‌ای، مراقد تخریب ‌شده به زیباترین شكل بازسازی ‌شد و با ساخت گنبد و مسجد، بقیع به یكی از زیباترین مراقد زیارتی و در واقع مكان زیارتی -سیاحتی مسلمانان تبدیل ‌شد.

یكی از گردشگران انگلیسی پس از بازسازی بقیع، ضمن توصیف اماكن زیارتی مدینه ی منوره در این‌ باره می‌گوید: مدینه در سال 1387 تا 1388 و قبل از انهدام مجدد توسط وهابیان سعودی، شبیه استانبول و شهرهای بسیار زیبای سیاحتی جهان بازسازی‌شده ‌بود.

دومین تخریب بقیع

دومین و درواقع دردناك ترین حادثه ی تاریخی - اسلامی معاصر به هشتم شوال سال 1344 و پس از روی ‌كار آمدن سومین حكومت وهابی عربستان مربوط ‌می‌شود؛ سالی كه وهابیان به فتوای سران خود مبنی بر اهانت و تحقیر مقدسات شیعه، مراقد مطهر ائمه و اهل‌بیت ‌پیامبر(صلی ‌الله‌ علیه ‌و ‌آله) را مورد دومین هجوم وحشیانه ی خود قراردادند و بقیع را به مقبره‌‌ای ویران‌شده و در واقع مهجور و ناشناخته تبدیل‌ كردند.

«ایلدون رتر»، یكی از گردشگران غربی در این‌باره می‌گوید: با دومین تخریب قبور ائمه ی بقیع در مدینه ی منوره مراقد مطهر ائمه(علیه‌السلام) به‌شدت ویران‌شد و وهابیون در این تخریب، شكل ظاهری مقبره‌ها و گنبدهای این قبور را دگرگون ‌كردند.

براساس منابع و شواهد تاریخی، وهابیان سعودی تنها به تخریب قبور بقیع اكتفا‌ نكردند، بلكه بارها به تخریب مرقد بیامبر(صلی ‌الله‌ علیه ‌و ‌آله) نیز اقدام ‌كردند كه با واكنش گسترده ی مسلمان جهان مواجه ‌شده و از این توطئه ی ضد اسلامی دست ‌برداشتند.

«لویس پورخارت»، یكی از گردشگران سوییسی كه پس از تشرف به اسلام خود را ابراهیم نامیده‌ است، در این ‌باره می‌گوید: با توجه به مقام ائمه و صحابه ی دفن‌شده در بقیع، این قبرستان فضایی بسیار كوچك دارد و در مقایسه با اماكن زیارتی دیگر كشورهای شرقی به ‌ویژه عربستان، به صورت تلی از خاك و سنگ، نگاه هر بیننده‌ای را به خود جلب ‌می‌كند.

پورخات درباره ی كوه احد نیز می‌گوید: در مسجد احداث ‌شده در دل این كوه، قبر حمزه، عموی پیامبر و دیگر شهدای احد همچون «مصعب ‌بن ‌عمیر»، «جعفر بن شماس» و«عبدالله ‌بن جحش» دیده‌ می‌شود كه وهابیان این مسجد و قبور دوازده تن از شهدای احد و صحابه ی بیامبر را نیز تخریب‌ كرده‌اند.

قبرستان بقیع قبل از تخریب

قبرستان بقیع قبل از تخریب شامل مقبره چهارتن از ائمه ی اطهار و قبر گمشده ی بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) است، هرچند كه در روایت آمده ‌است كه امیرالمومنین حضرت علی(علیه‌ السلام) پس از شهادت دخت پیامبر(صلی ‌الله‌ علیه ‌و ‌آله) پیكر پاك و مطهر ایشان را برای دفن به اماكن متعددی همچون بقیع، مسجد ‌پیامبر(صلی ‌الله ‌علیه ‌و‌ آله) و خانه ی خود حمل‌ كردند.

تلاش برای مرمت قبور بقیع

البته روایت است كه قبر بانوی دو عالم مخفی مانده ‌است و مخفی‌ماندن قبر آن بزرگوار تا روز قیامت، بیانگر سند مظلومیت ایشان در طول تاریخ است و ان‌ شاء الله با ظهور حجت خدا بر زمین مشخص‌ خواهد شد.

بسیاری از علما، فقها، شیعیان و حتی رهبران سیاسی، همواره برای مرمت و بازسازی بقیع تلاش‌كرده‌اند كه در این میان «آیت الله حسن شیرازی(قدس سره)» بیش از سایر علما در این راه گام ‌برداشته ‌است و دیدارها و گفت‌ و‌گوهای متعددی با مقامات عربستانی و ارائه ی سندها و مدارك مبنی بر ساخت و بازسازی قبور ائمه ی بقیع از جمله ی اقدامات این عالم بزرگ شیعی بوده‌ است، اما همواره موانع هدایت ‌شده از سوی وهابیان سعودی این تلاش را عملی نكرده‌ است.

آیت الله شیرازی در كتاب خود با نام «تلاش برای بازسازی بقیع» آورده‌است: در زیارت‌های متعدد خود از قبرستان بقیع و به‌ جا ‌‌آوردن مناسك حج در عربستان، ضمن دیدار با مقامات و علمای سعودی و فشار بر آنان برای ساخت قبور بقیع، تنها با وعده‌های آنان مواجه ‌شده‌ و برخی گروه‌های عراقی با دادن پاداش و رشوه از عملی ‌كردن این وعده‌ها جلوگیری‌ كردند.

«آیت‌الله سید مرتضی قزوینی» در مراسم نخستین سالگرد ارتحال آیت‌الله شیرازی در حسینیه ی رسول اعظم لندن با اشاره به تلاش‌های آن مرحوم گفت: «محمد سرور الصبان»، رییس انجمن جهان اسلام به بنده اعلام‌ كرد، تغییرات جزیی در اطراف بقیع حاصل تلاش‌های آیت‌الله شیرازی و برادر بزرگوار ایشان بوده‌ است.

در خاتمه با توجه به اقدامات ضداسلامی و روزافزون وهابیان سعودی برضد شیعیان، این سوال مطرح ‌است كه آیا وهابیان هرگز نسبت به مصالح عظیم جامعه ی مسلمانان اندیشیده‌اند؟! آیا آن‌ها به فكر جلوگیری از نفوذ استعمارگران در كشورهای اسلامی بوده‌اند؟! آیا آن‌ها در برابر نفوذ صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اسلامی واكنش نشان داده‌اند؟ آیا این ‌قدر كه از بوسیدن قبر پیامبر خدا(صلی ‌الله‌ علیه ‌و ‌آله) عصبانی می‌شوند، از محاصره ی اقتصادی كشورهای اسلامی، ناراحت ‌می‌ شوند؟!!
[ چهارشنبه 16 شهریور 1390 ] [ 09:40 ق.ظ ] [ Reza Siyadati ]
درباره وبلاگ

اَللّهُمَ صَلِّ عَلی علی بن مُوسَی الِّرِضاالمَرُتَضی اَلاِمامِ التَّقیِّ النَّقیِّ وَ حُجَتِکَ عَلی مَن فَوقَ الاَرضِ وَ مَن تَحتَ الثَّری اَلصِدّیقِ الشَّهیدِ صَلاةً کَثیرَةً تآمَّةً زاکِیَةً مُتَواصِلَةً مِتَواتِرَةً مُتَرادِفَةًکَاَفضَلِ ما صَلَّیتَ عَلی اَحَدٍ مِن اَولیائِکَ
(التماس دعا)
دنیا هنوز تشنه یک جرعه سیب توست
چشمش پی اجابت امن یجیب توست
لطفت نصیب هر دو جهان شد عجیب نیست
توآشناترینی و غربت نصیب توست !
دعای امام رضا برای فرزندش مهدی:
بارالها
اورا قائم منتظر قرار ده و او را با یاری قدرتمند و پیروزی نزدیک توانا کن،و او را وارث غرب و شرق جهان که برکتشان دادی قرار ده سنت پیامبرت را به او زنده کن تا هیچ حقی را به خاطر ترس از مخلوقی پنهان ندارد.یاورش را نیرو ده،ودشمنش را خوار،و هرکه با او بستیزد و مکر کند نابودکن
با سلام خدمت دوستان وهمراهان عزیزخوش آمدید.
از شما همراهان ودوستان خوب وشیفته آقا امام رضا خواهشمندم با ارائه نظرات خود مرا در رفع عیوب این وبلاگ یاری کنید.
لینکستان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات