امام رضا
اللهم عجل لولیک الفرج
بیست و یکمین جزء از قرآن کریم را آیاتی از سوره های عنکبوت، روم، لقمان، سجده و احزاب تشکیل می دهد. در این مقاله که قسمتی دیگر از سلسله مقالات «معارفی از قرآن کریم» است به آیاتی از این سور پرداخته و گوشه ای از معارف نهفته در آن ها را بیان می کنیم.
ادامه مطلب

طبقه بندی: ماه رمضان،
[ دوشنبه 31 مرداد 1390 ] [ 02:15 ب.ظ ] [ Reza Siyadati ]
السلام علیك یا ابالحسن یا امیرالمؤمنین‌علیه‌السلام
سلام بر علی علیه السلام؛ سلام بر خلاصه رسالت؛ سلام بر الگوی كرامت؛ سلام بر علی و فرق بشكافته‌ از عدالت؛
علی جان! ای مولای خوبی‌ها؛
آن روز كه پای به دنیا گذاردی، عدالت معنادار شد و روزی كه جهان را به اهلش سپردی و به سوی محبوب جان‌ها شتافتی، عدالت هم رنگ خود را باخت. آری! راست گفت آن ‌كه سرود: عدالت بی‌علی‌ معنا ندارد.
علی جان! ای پدر حسنین! ای همسر فاطمه! و ای داماد رسول خاتم! تو را می‌خوانم و تو را سوگند می‌دهم به این ماه عزیز، و قرآن عظیم و فرق بشكافته عدالت‌خواهت، كه ما را از شیعیان واقعی خودت قرار بدهی.
-------------------

دعای روز بیست و یكم
اَللّهُمَّ اجْعَلْ لى فیهِ اِلى‏ مَرْضاتِكَ دَلیلاً، وَلاتَجْعَلْ لِلشَّیْطانِ فیهِ عَلَىَّ سَبیلاً، وَاجْعَلِ الْجَنَّةَ لى مَنْزِلاً وَمَقیلاً، یا‌ قاضِىَ حَوآئِجِ الطَّالِبینَ؛
خدایا برایم در این ماه دلیلى به موجبات خوشنودى خود مقرر فرما و راهى براى تسلط شیطان بر من باقى مگذار و بهشت را منزل و آسایشگاهم قرار ده؛ اى‏ برآرنده حاجات جویندگان.طبقه بندی: ماه رمضان، امام علی (ع)،
[ دوشنبه 31 مرداد 1390 ] [ 02:00 ب.ظ ] [ Reza Siyadati ]

علی علیه‌السلام امیر غدیر
1. عن زید بن أرقم و جماعة من الصحابة، قال رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله: مَنْ كنتُ مولاه فعلی مولاه، اللهمَّ والِ مَنْ والاه وعادِ مَنْ عاداه؛ زید بن أرقم وگروهی از صلی‌الله‌علیه‌وآله صحابه روایت كرده‌اند كه رسول اكرم صلی الله علیه وآله فرمود: هر كس را كه من مولای او هستم علی نیز مولای اوست. خدایا یاران او را یاری و دشمنانش را دشمن بدار.

علی علیه‌السلام هادی امت
2. عن ابن عباس: قال رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله: أنا المنذر وعلی هادی ـ و أشار بیده إلی علی و قال ـ: بك یهتدی المهتدون؛ ابن عباس از رسول خدا صلی الله علیه وآله روایت كرده كه آن سرور فرمود:
من بیم‌دهنده‌ام و علی هدایت كننده ـ و با دستش به علی علیه‌السلام اشاره كرده، فرمودند: به واسطه تو هدایت‌شوندگان راه می‌یابند و هدایت می‌شوند.


ادامه مطلب

طبقه بندی: امام علی (ع)،
[ دوشنبه 31 مرداد 1390 ] [ 01:45 ب.ظ ] [ Reza Siyadati ]

و ماذا یقول الناس فی مدح من أتت مدائحه الغـراء فـی محــكم الـذكر
چه می‌توان گفت در مدح شخصیتی كه مدح و منقبت بلندش در قرآن كریم آمده است. سكوت معنی‌دار فصحا و بلغا و علما و حكما و عرفا و اولیاء از ذكر مناقب امام امیرالمؤمنین علیه السلام برادر رسول خدا، همسر فاطمه زهرا، داناترین مردم، كسی كه در خداشناسی و عبادت پس از پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله برترین شخصیت است، گویاتر از مدیحت‌سرایی و ذكر فضائل و مناقب و مراتب رفیع و مقامات والا و حضور شكوهمند او در صحنه‌های مختلف و معجزات آشكار و عجائب زندگی اوست.
از این رو اعتراف به عجز در پیشگاه مقدس و با عظمت آن حضرت برای همگان بهتر است. سَروری كه رسول خدا صلی الله علیه و آله در خطابی درباره‌اش فرمود: اگر انسان‌ها نویسنده و پریان حسابگر شوند، نمی‌توانند فضائلت را بنگارند.


ادامه مطلب

طبقه بندی: امام علی (ع)،
[ دوشنبه 31 مرداد 1390 ] [ 01:30 ب.ظ ] [ Reza Siyadati ]
یكى از حوادث بزرگ ماه رمضان كه سیر تاریخ اسلام را تغییر داد ـ شهادت مولاى متقیّان، امیر مؤمنان، على علیه السّلام ـ بود.
با شهادت آن بزرگوار، اسلام تنها نگهبان دلسوز و یگانه حامى واقعى خود را از دست داد و مسلمانان از بركت وجود پیشوایى محبوب، زمامدارى عادل، امامى عالم، رهبرى رؤوف و مهربان محروم شدند، و امواج بلایا و فتنه ها از هر سو آن ها را احاطه كرد.
ضربت «ابن ملجم مرادى» ضربتى بود كه بر پیكر اسلام، عدالت، حرّیّت و فضیلت و بر پیكر تمام اهداف عالى انسانى وارد شد.
به مناسبت این حادثه بسیار ناگوار و مصیبت جانكاه و براى آشنایى با ارزش تعالیم نجات بخش اسلام و مفاهیم تشیّع و براى درك بیشتر بزرگىِ جنایت ابن ملجم، چند جلوه از شخصیّت عظیم و بى نظیر على علیه السّلام ـ را با اعتراف به قصور و عدم لیاقت خویش، زینت بخش این مطلب قرار مى دهیم.

زمامدارى على‌علیه السلام
روش حكومت و زمامدارى در اسلام و رابطه حكومت و جامعه، بر اساس مساوات، عدالت، احترام، رعایت حقوق همگان، توجّه به آزادى افراد، همكارى هاى صمیمانه و حذف تشریفات بیهوده قرار دارد.
در اسلام فردى حاكم است كه مسؤولیّتش از دیگران بیش تر و خطیرتر باشد. حاكم مانند برادرى مهربان و خادمى دلسوز و امین، وظیفه خود را انجام مى دهد و حكومت را وسیله اشباع غرایز حیوانى و كبر و نخوت قرار نمى دهد.

حاكم نمى تواند خود یا خویشانش را بر دیگران ترجیح دهد یا زندگى پرتجمّلى داشته باشد؛ یا الگوى زندگى‌اش را كسرى و قیصر قرار دهد؛ یا بیش از حقّ خود از بیت المال بردارد و با این اعمال، از مردم ساده و محروم فاصله بگیرد.
حاكم باید به قدرى به مردم نزدیك باشد كه هر كس در هر رتبه و مقامى كه باشد، ساده و بى پیرایه در مجلس او بنشیند و از جانب دیگران تحقیر نشود.
حكومت در جامعه اسلامى باید سرچشمه درخشان عدالت اسلام بوده و از هر گونه استبداد و استثمار، پاك و منزّه باشد.
حكومت على علیه السّلام نشان دهنده تمام این اصول و روشن ترین تجلّى حكومت به تمام معنى انسانى و معرّف حقیقى روح عدالت و مساوات اسلام بود.
على علیه السّلام تنها كسى بود كه بعد از پیغمبر صلّى الله علیه وآله وسلّم ـ به اهداف و تعالیم اسلام آگاه بود. او آیینه تمام نماىِ نظام اسلام، عدالت اسلام و همه برنامه هاى اسلام بود. از این جهت، حكومتش نیز روشنگر مفاهیم اسلامى در حكومت وسیاست و اداره اجتماع و احترام به اصول آزادى و مساوات بود. او زمامدارى بود كه حوایج خود را شخصاً عهده دار مى شد.
هرگاه امام به بازار مى رفت و كالایى مى خرید، خودش آن را به منزل حمل مى كرد. گاهى اوقات در حالى كه بیت المال مسلمین در اختیارش بود، شمشیر خود را در معرض فروش مى گذارد.
ایشان همواره با ضعیفان و بینوایان مصاحبت داشت و از آن ها دلجویى مى كرد و به كارها و شكایات و مظالم، شخصاً رسیدگى مى نمود. نان جو مى خورد و از غذاهاى لذیذ تناول نمى كرد، و مى فرمود:
عَلِّلِ النَّفْسَ بِالْقُنُوعِ وَاِلا طَلَبَتْ مِنْكَ فَوْقَ ما یَكْفیها؛ : نفست را به صفت قناعت مداوا كن، و الاّ از تو چیزى طلب مى كند كه تو توان كفایت كردن آن را ندارى.
امام لباس خود را وصله مى زد و جامه وصله دار مى پوشید و مى فرمود:
یَخْشَعُ لَهُ الْقَلْبُ وَتَذُلُّ بِهِ النَّفْسُ وَیَقْتَدى بِهِ الْمُؤْمِنُون؛ قلب انسان به وسیله لباس مندرس، فروتنى مى یابد، و نفس انسان خوار مى شود و دیگر مؤمنین نیز از این روش درس مى گیرند.
هنگامى كه آن حضرت به سوى شام مى رفت، دهقانان انباز ایشان را دیدند، پیاده شدند و مراسمى انجام دادند. حضرت فرمود: این چه كارى است كه انجام دادید؟
گفتند: مراسمى است كه با آن به امیران (زمامداران) احترام مى كنیم.
مولا فرمود:
وَاللهِ ما یَنْتَفِعُ بِهذا اُمَراؤُكُمْ
وقتى یكى از افراد، در حالى كه حضرت، سوار بودند چند قدمى به عنوان احترام، پیاده امیر مؤمنان را مشایعت كرد. این عمل بر خاطر مَعدلت مآثِرِ آن حضرت گران آمد، فرمود:
اِرْجِهْ فَاِنَّ مَشْىَ مِثْلِكَ مَعَ مِثْلى لِلْوالى وَمَذِلَّةٌ لِلْمُؤْمِنِ
یعنى این‌گونه رفتار و احترام، باد در بینى اولیا و زمامداران مى اندازد و آنان را به نخوت و تكبّر تشویق مى كند و كرامت و شرافت و عزّت نفس مؤمن را تباه مى سازد.
طبقه بندی: ماه رمضان، امام علی (ع)،
[ دوشنبه 31 مرداد 1390 ] [ 01:15 ب.ظ ] [ Reza Siyadati ]
بیستمین جزء از قرآن کریم را آیاتی از سوره مبارکه نمل و عنکبوت و نیز سوره قصص که بین این دو سوره قرار گرفته است تشکیل می دهند. در این مقاله که قسمتی دیگر از سلسله مقالات «معارفی از قرآن» است به آیاتی از جزء بیستم پرداخته و گوشه ای از معارف آن را بیان می کنیم.
ادامه مطلب

طبقه بندی: ماه رمضان،
[ یکشنبه 30 مرداد 1390 ] [ 12:45 ب.ظ ] [ Reza Siyadati ]

إِنّا فَتَحْنَا لَكَ فَتْحاً مُبیناً
یكى از بزرگ ترین فتوحات اسلام و دین توحید، «فتح مكّه» بود كه بر حسب نقل كتاب «مسارالشیعة» و «توضیح المقاصد» و كتب معتبر دیگر، در بیستم ماه مبارك رمضانِ سالِ هشتم هجرت اتّفاق افتاد.
تا هشتم هجرت فتوحات و پیروزى هاى فراوانى نصیب اسلام شده بود؛ امّا شهر مكّه، این مركز شبه جزیره عربستان و جایگاه مسجدالحرام و كعبه معظّمه و قبله گاه اسلام و مسلمین، همچنان در تصرّف بت پرستان و مشركان باقى مانده، و بت پرستى، فساد و انحطاط اخلاقى، استثمار و استعباد انسان ها در آنجا رایج بود.
گروهى از مردم مكّه كه نداى اسلام را شنیده بودند، آرزومند استقرار حكومت اسلامى و دگرگون شدن آن اوضاع پلید و ناسالم بودند.
بانگ روح بخش توحید، و نداى دلنواز «لا اله الا الله» دل هاى آنان را تكان داده، و موقعیّت بت ها در قلوبشان سست شده، و اوضاع و احوال گذشته، و رژیم جاهلیّت در نگاه آنان محكوم گردید. و دیگر زور سرنیزه نمى توانست آن وضع را استوار نگاه دارد، و از نفوذ دین خدا در دل این آرزومندان جلوگیرى كند.
روز به روز اشتیاق پذیرش اسلام بیش تر مى شد و همه جا سخن از اسلام و محمّد صلّى الله علیه وآله وسلّم بود.


ادامه مطلب

طبقه بندی: ماه رمضان،
[ یکشنبه 30 مرداد 1390 ] [ 11:30 ق.ظ ] [ Reza Siyadati ]
دعای روز بیستم
اَللّهُمَّ افْتَحْ لى‏ فیهِ اَبْوابَ الْجِنانِ، وَاَغْلِقْ عَنّى‏ فیهِ اَبْوابَ‏ النّیرانِ، وَوَفِّقْنى‏ فیهِ لِتِلاوَةِ الْقُرْ انِ، یا مُنْزِلَ السَّكینَةِ فى قُلُوبِ الْمُؤْمِنینَ؛
خدایا بگشا در این ماه برویم درهاى بهشت را و ببند برویم در آن درهاى‏ دوزخ را و موفقم دار به تلاوت قرآن؛ اى فرو فرستنده آرامش در دل‌هاى‏ مؤمنان.

حدیث روز
عن علی علیه السّلام:
كان رسول اللّه صلّى اللّه علیه و آله یطوى فراشه و یشدّ مئزره فی العشر الأواخر من شهر رمضان. و كان یوقظ أهله لیلة ثلاث و عشرین. و كان یرشّ وجوه النیّام بالماء فی تلك اللّیلة. و كانت فاطمة علیها السّلام لا تدع أحدا من أهلها ینام تلك اللّیلة و تداویهم بقلّة الطّعام و تتأهب لها من النّهار. و تقول: محروم من حرم خیرها؛
رسول خدا صلّى الله علیه و آله، دهه آخر ماه مبارك رمضان رختخواب خود را جمع مى‏كرد، و كمرش را براى عبادت محكم مى‏بست. و چون شب بیست و سوم فرا مى‏رسید، أهل بیت خود را بیدار نگه مى‏داشت. و به صورت هر كدام كه خواب بر او غلبه می‌كرد آب مى‏زد كه خوابش نگیرد. همین طور حضرت «زهرا» سلام الله علیها. هیچ یك از أهل خانه خود را نمى‏گذاشت كه در آن شب بخوابند، و براى این كه خوابشان نبرد، غذاى كم ترى به آنان مى‏داد و از روز، خود را براى «شب‏زنده‏دارى» آماده مى‏كرد. و مى‏فرمود: محروم است كسى كه از خیر این شب بى‏بهره به‏ماند.
(بحار،ج91)

نجوای عاشقانه
اى پروردگار جهانیان! هر زمان پیش خود گفتم كه دیگر مهیا و مجهز شده‏ام‏ و برخاستم براى خواندن نماز در برابرت و با تو به راز پرداختم، تو بر من چُرت را مسلط كردى و آن هنگامى كه‏
داخل نماز شدم، حال مناجات را از من گرفتى.
چه گرفتارى‏ و پیش‏آمدى برایم رخ داده كه پایم لغزش پیدا كرده و میان من و خدمتگزاری‌ات حائل گشته است؟!
آقاى من! شاید مرا از دَرِ خانه‏ات رانده‏اى و از خدمتت دورم كرده‏اى یا شاید دیده‏اى سبك شمرده‌ام حقّت را، پس از درگاهت دورم كرده‏اى؟.
(قسمتی از دعای ابوحمزه ثمالی)طبقه بندی: ماه رمضان،
[ یکشنبه 30 مرداد 1390 ] [ 11:20 ق.ظ ] [ Reza Siyadati ]
نوشته‌ای که پیش رو دارید نوزدهمین قسمت از سلسله مقالات «معارفی از قرآن» است که به صورت روزانه و همگام و هماهنگ را روزهای ماه خدا تقدیم قرآن دوستان گرامی می‌شود. در این شماره آیاتی از جزء نوزدهم که متشکل از سوره‌های فرقان، شعرا و آیاتی از سوره نمل است مطرح و معارفی از آن آیات بیان می‌شود.
ادامه مطلب

[ شنبه 29 مرداد 1390 ] [ 01:00 ب.ظ ] [ Reza Siyadati ]
دعای روز نوزدهم
اَللّهُمَّ وَفِّرْ فیهِ حَظّى‏ مِنْ بَرَكاتِهِ، وَسَهِّلْ سَبیلى‏ اِلى‏ خَیْراتِهِ، وَلا تَحْرِمْنى‏ قَبُولَ حَسَناتِهِ، یا هادِیاً اِلَى الْحَقِّ الْمُبینِ؛
خدایا سرشار كن در این ماه بهره‏ام را از بركات آن و هموار ساز راهم را به سوى خیرات آن و محرومم مساز از پذیرفتن حسناتش؛ اى راهنماى بسوى حقیقت آشكار.

حدیث روز
قَالَ رَسُولُ الله صلی الله علیه و آله:
یَا عَلِیُّ! أَتَدْرِی مَا مَعْنَى لَیْلَةِ الْقَدْرِ؟ فَقُلْتُ: لَا. یَا رَسُولَ الله! فَقَالَ: إِنَّ اللهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى قَدَّرَ فِیهَا مَا هُوَ كَائِنٌ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَةِ فَكَانَ فِیمَا قَدَّرَ عَزَّوَجَلَّ وَلَایَتُكَ وَ وَلَایَةُ الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِكَ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَةِ؛
ای علی! آیا معنای شب قدر را می‌دانی؟ گفتم: نه، ای رسول خدا! پس فرمود: همانا خداوند متعال تقدیرش به همه چیز تا روز قیامت تعلق گرفت. و ولایت تو و امامانی كه فرزندان تو هستند از همان مقدرات است.
(معانی الأخبار،ص315)

نجوای عاشقانه
خدایا! از تو می‌خواهم كه در قضاء و قدر حتمى و فرمان حكیمانه‌ی خود از آن قضایى كه برگشت ندارد و تغییرپذیر نیست، چنان مقرر دارى كه ثبت كنى نام مرا از حاجیان كعبه‏ات كه حجشان قبول شده و سعی‌شان‏ پذیرفته گردیده و گناهانشان آمرزیده شده و از بدی‌هاشان صرفنظر گردیده ونیز در قضا و قدر خود مقرر دارى كه عمر مرا در خوبى و تندرستى طولانى كنى و روزی‌ام را توسعه دهى و مرا از آن كسانى‏كه بوسیله آنان، دینت را یارى كنى بگردانی.
(قسمتی از دعای شب‌های ماه رمضان)طبقه بندی: ماه رمضان،
[ شنبه 29 مرداد 1390 ] [ 11:55 ق.ظ ] [ Reza Siyadati ]
درباره وبلاگ

اَللّهُمَ صَلِّ عَلی علی بن مُوسَی الِّرِضاالمَرُتَضی اَلاِمامِ التَّقیِّ النَّقیِّ وَ حُجَتِکَ عَلی مَن فَوقَ الاَرضِ وَ مَن تَحتَ الثَّری اَلصِدّیقِ الشَّهیدِ صَلاةً کَثیرَةً تآمَّةً زاکِیَةً مُتَواصِلَةً مِتَواتِرَةً مُتَرادِفَةًکَاَفضَلِ ما صَلَّیتَ عَلی اَحَدٍ مِن اَولیائِکَ
(التماس دعا)
دنیا هنوز تشنه یک جرعه سیب توست
چشمش پی اجابت امن یجیب توست
لطفت نصیب هر دو جهان شد عجیب نیست
توآشناترینی و غربت نصیب توست !
دعای امام رضا برای فرزندش مهدی:
بارالها
اورا قائم منتظر قرار ده و او را با یاری قدرتمند و پیروزی نزدیک توانا کن،و او را وارث غرب و شرق جهان که برکتشان دادی قرار ده سنت پیامبرت را به او زنده کن تا هیچ حقی را به خاطر ترس از مخلوقی پنهان ندارد.یاورش را نیرو ده،ودشمنش را خوار،و هرکه با او بستیزد و مکر کند نابودکن
با سلام خدمت دوستان وهمراهان عزیزخوش آمدید.
از شما همراهان ودوستان خوب وشیفته آقا امام رضا خواهشمندم با ارائه نظرات خود مرا در رفع عیوب این وبلاگ یاری کنید.
لینکستان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic